Blesk pro ženy

|
Švédsko je velmi kulturní země, téměř z každého odvětví umělecké činnosti je ve světě proslulé alespoň jedno jméno, připomeňme například spisovatelku Astrid Lindgrenovou, režiséra Ingmara Bergmana, hudební kapely ABBA a mnohé další. Literatura Hudba Festivaly Film Galerie a muzea
Snad jen málokterý dnešní Evropan nevyrostl na knihách Astrid Lindgrenové. Půvabné příběhy zrzavé Pipi, dětí z Bullerbynu, malého detektiva Kala, loupežnické dcerky Ronji a dalších okouzlují dětské čtenáře už několik desetiletí. 14. listopadu 2007 uběhlo právě sto let od autorčina narození a tento den se slavil v knihovnách, školách a školkách i u nás.
Další významnou osobností švédského literárního světa je August Strindberg (1849 - 1912), který proslul svými pochmurnými psychologickými dramaty Červený pokoj, Slečna Julie apod. Zapomenout bychom neměli ani na Selmu Lagerlöfovou, která jako první žena vůbec získala v roce 1909 Nobelovu cenu za literaturu.
Již jsme se zmínili o hudební skupině ABBA, která však pro dnešní mladé lidi představuje spíše roztomilé retro, ale Švédsko má v rukávu ještě další hudební legendy, jakými jsou bezesporu duo Roxette. Tato úspěšná dvojice - Per Gessle a Marie Fredriksson - dosud prodala 75 milionů nosičů. Poněkud mladší je skupina The Cardigans, která rovněž dobyla žebříčky evropských hitparád a proslavila se mimo jiné i soundtrackem k moderní filmové adaptaci Romea a Julie s Leonardem di Capriem a Claire Danes v hlavních rolích.
Vedle pop music žije Švédsko také jazzem, kterému je věnováno každoročně několik festivalů, vážnou hudbou a operou. Věhlas si získala operní pěvkyně Jenny Lindman (1820 - 1887)
Pokud si z návštěvy Švédska chcete odvézt kromě jiných i zážitky hudební, navštivte jeden z četných hudebních festivalů, pořádaných v průběhu celého léta. Na začátku června se můžete zúčastnit velkého rockového festivalu poblíž města Sölvesborg na jihu Švédska, v polovině června zajeďte do Hultsfredu, v červenci do Sundsvallu nebo Östersundu.
Pro milovníky jazzu doporučujeme navštívit v červenci festival ve Stockholmu, velkou událostí je také týdenní akce s názvem Musik vid Siljan, která se koná u jezera Siljan a nabízí jazzovou i klasickou hudbu.
Za zmínku stojí také srpnový operní festival a další hudební události pořádané v Dalhalle u města Rättvick a festival lidové hudby ve Falunu.
Silné zastoupení v kulturním životě a tradici Švédů má také tanec - již v roce 1773 byl založen Královský švédský balet, jedna z prvních tanečních společností toho druhu na světě.
Při představování švédské kinematografie se nelze obejít bez jména Ingmara Bergmana, filmového a divadelního režiséra, mezi jehož nejznámější filmy patří Sedmá pečeť, Lesní jahody, Šepoty a výkřiky. V jeho filmech si zahrály i další dvě známé tváře švédského filmu - Ingrid Bergmanová a Liv Ullmannová. Bergmanův přínos světovému filmu je nesporný, jeho práce ovlivnila mnoho režisérů následujících generací.
I když jeho filmy nejsou zrovna to pravé na letní dovolenou, určitě stojí zato je vidět: jsou nabité zneklidňujícími otázkami po smyslu lidského bytí a existenciálními myšlenkami o životě, smrti a spletitosti mezilidských a partnerských vztahů. Pokud je to vaše „parketa“, zajděte si na Bergmana s českými titulky do pražského kina Aero, kde mu čas od času věnují hned několik večerů.
Jste-li vášnivými obdivovateli výtvarného umění, jistě je vám jasné, že za tímto účelem je lepší si vyjet do Paříže, Florencie či Říma. Přesto se i ve Švédsku můžete setkat s unikátními sbírkami umění, například s ukázkou původních prací Leonarda da Vinciho v Museum Leonardo da Vinci Ideale v Karlskroně, sbírku švédského malířství napříč historií nabízí stockholmské Nationalmuseum.
Pravou švédskou specialitou jsou však muzea a skanzeny, zachycující různá historická období a život v minulých staletích, či jinak specializovaná muzea. Vydejte se do rozhodně do Vasamuseet ve Stockholmu, kde je k vidění autentická loď ze 17. století, zprostředkovávající život námořnictva. Za pozornost stojí i malá, ale originální muzea a galerie jako Vin a Sprithistoriska Museet (muzeum historie a výroby alkoholu), Ledová galerie nebo Musikmuseet, vše ve Stockholmu. Příjemnou zprávou pro turisty je, že značná část muzeí má vstup volný.